Haber

Ali Hamaney binlerce gösterici için af çıkardı

İran’ın başkenti Tahran’da 13 Eylül’de gözaltına alındıktan sonra hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini, 16 Eylül’de yaşamını yitirmişti.

Mahsa Amini’nin ölümü ülkede infial yarattı.

Amini’nin 17 Eylül’de memleketi Sakkız’daki cenazesinin ardından başlayan gösteriler, ülkenin birçok şehrine yayıldı.

Mahsa Amini’nin ölümünden sonra başlayan gösteriler nedeniyle de idam cezası verildi.

Hamaney binlerce gösterici için af çıkardı

İran devlet televizyonu, İran Yargı Lideri Muhsin Ejei’nin tavsiyesi üzerine İran’ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Mahsa Amini’nin ölümünden sonra başlayan gösterilerde tutuklanan binlerce gösterici için af çıkardığını duyurdu.

Hamaney’in affından tam olarak kaç göstericinin yararlanabileceği açıklanmazken, söz konusu kararla binlerce göstericinin serbest bırakılacağı ifade edildi.

Mahsa Amini gösterilerinde ölüme mahkûm edilenler

Hamaney’in göstericilere yönelik affından, Mahsa Amini gösterilerinde tutuklananların tutuklanmasından ve yargılanmasından “casusluk, kasten öldürme ve yaralama, kamu malına zarar verme ve kundakçılık, savaş ve ülkede yolsuzluk”İddiaları olmayan kişilerin yararlanabileceği belirtildi.

Ayrıca af kararında; Kronik hastalığı bulunanlar, çocuklarına bakmakla yükümlü olan kadınlar, 60 yaşını dolduran kadınlar ve 70 yaşını dolduran erkekler ile mahkemenin ceza olarak verdiği kefaleti ödeyemeyenlerin, serbest bırakılır ve cezalarında indirim yapılır.

Kapsamlı af kararında, Mahsa Amini gösterilerinde idam cezasına çarptırılanlar hakkında af veya cezalarında indirim yapılıp yapılmayacağına değinilmedi.

haber-samsat.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu