Ekonomi

Almanya Başbakanı Scholz’dan Rusya’ya yeni yaptırım mesajı

Scholz, Avrupa Günü nedeniyle Strasbourg’da düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu oturumunda konuşma yapmadan önce basına açıklamalarda bulundu.

AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırım rejiminin daha da geliştirilmesini değerlendirdiklerini belirten Scholz, 11’inci yaptırım paketinin devamının geleceğini söyledi.

Yaptırımların süreklilik gerektirdiğini ve üzerinde çalıştıklarını hatırlatan Scholz, “Bir sonraki yaptırım paketi (11’inci) son olmayacak” dedi.

AB Konseyi dün, Rusya’ya yönelik 11’inci yaptırım paketi önerisinin üye ülkelere gönderildiğini, paketin yaptırımların uygulanması, faaliyeti ve önlenmesine odaklandığını duyurdu.

Bu aşamada yeni yaptırım paketinin Çarşamba günü Avrupa Konseyi’nde üye ülkelerin Daimi Temsilciler Komitesi’nde (COREPER) görüşülmesi bekleniyor.

AB’nin yeni yaptırım paketi önerisi, Rusya’ya askeri amaçlarla kullanılabilecek teçhizat sağladığı gerekçesiyle bazı Çinli şirketlerin de aralarında bulunduğu basına sızdırıldı.

AB bugüne kadar Rusya’ya karşı 10 yaptırım paketini hayata geçirdi.

Bu çerçevede Rusya’ya petrol ve kömür başta olmak üzere ticaret, finans, enerji, sanayi, teknoloji, ulaşım, çift kullanımlı ve lüks mallar ve altın gibi konularda geniş kapsamlı kısıtlamalar getirildi. Bini aşkın kişinin ve 200’e yakın kurumun mal varlığı donduruldu.

bala-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu